Fenerbahçe, Riekerink’i oldukça şaşırtmış!

Fenerbahçe, Riekerink’i oldukça şaşırtmış!

 

Galatasaray’ın daha önceki hocası Riekerink, bir hayli konuda izahlarda bulundu.

Jan Olde Riekerink, Galatasaray’a altyapı antrenörü olarak geldi, Galatasaray’da yaşanan teknik patron krizi sırasında sahip olduğu lisans nedeniyle ansızın kendini 1 numaralı koltukta buldu… Serüveninin hemen başında kazandığı kupalarla takdir topladı, taraftar ona Riekerink Bey lakabını taktı… Başta her şey yolunda gidiyordu ancak peş peşe alınan kötü sonuçlar Türkiye’deki serüveninin kısa sürmesine sebep oldu. Jan Olde Riekerink’le Amsterdam’da buluştuk uzun uzun sohbet ettik. Ayrılma sebebini, Bruma’yı, Sneijder’i, şampiyonluğu, idareyle arasındaki gerçek meseleleri, transfere müdahalesini ve geleceğini sorduk, o da tüm samimiyetiyle cevapladı…

Jan olde Riekerink’in yaptığı açıklamalar

“Benim görevime son verildiğinde, herkes biliyor ki Galatasaray’ın şampiyonluk şansı hâlâ devam ediyordu. Kötü futbol da oynamıyorduk ancak inanılmaz şanssız bir dönemin içine girmiştik. Çok kritik maçlarda puanlar kaybettik. Ama tekrar etmek istiyorum biz, ben ayrılırken şampiyonluğun en güçlü adaylarından biriydik. Yeni antrenör hakkında fazla yorum yapmak istemiyorum ancak her şey ortada. O an Galatasaray’ın oynadığı futbol ortada, şu an oynanan futbol ortada ve o an Beşiktaş’ın kaç puan gerisinde olduğumuzu da herkes biliyor!”

Altyapı antrenörü dediler!

“Birçok konuda eleştiri aldım. Ama ben Galatasaray’ın bana ihtiyacı olduğu için takımın başına geçtim. Kimsenin lisansı yoktu, benim vardı ve teknik direktörlük teklifi aldığımda tabii ki hemen kabul ettim. Galatasaray’ı çalıştırmak büyük bir onur. Kupalar da kazandık. Ama insanlar bana vurmak için hep kolayı seçti; altyapı antrenörü! Kim ne derse desin, kadro kalitesi açısından bu takımla birlikte en iyisini yaptığımızı düşünüyorum. Herkes bana yardımcı oldu, yönetimden kimseyle de sorun yaşamadım. Benim görevime son vermeleri de medenice oldu, herkese teşekkür ediyorum…”

Sneijder tartışması yalandı

“Wesley Sneijder ile inanın yazılan, çizilen ve konuşulan türde sıkıntı yaşamadık. Onun sayesinde takımın başına geçtiğim de doğru değil. Beni yönetimin neden takımın başına geçirdiğini size anlattım. Sneijder polemiği hep sanaldı bana göre çünkü bizi eleştirmek isteyenler hep kolayı seçti ve bu şekilde malzeme yaratmak istedi. Ben Sneijder’le çok şey konuşmadım, antrenör futbolcu ilişkisi dışında da sıkıntı olmadı. Ayrıca o da dönem dönem fazlaca eleştirildi. İşte bunu hiç anlamıyorum çünkü Galatasaray’a bu kadar katkı sağlayan bir oyuncuyu dahi bu şekilde eleştiriyorsanız o zaman bu inandırıcı olmuyor…”

Derbiyi, futboldan anlayan anlayabilir

“Beşiktaş derbisi 2-1 olduğunda Cavanda’yı ısınmaya yolladım, savunmayı 5’li yapacaktım. Ama Şenol Güneş, Cenk’i kenara alınca, Galatasaray’a yakışır şekilde defansı 5’lemedim. Bunu futbolu bilenler anlar “Şu meşhur Beşiktaş maçını da anlatmak istiyorum. 2-0 öne geçtiğimiz ve 2-2 biten, ardından inanılmaz eleştiri yağmuruna tutulduğum derbi… Evet derbide hem de deplasmanda hem de ligin en iyi takımı Beşiktaş’a karşı 2-0 öndesiniz, bu aşamadan sonra da maçı vermemeniz lazım. Ama işin aslı öyle değil. Bakınız ben 2-0’dan sonra takımın ahengini bozmak istemedim. Bu nedenle değişiklik yapmadım. Zaten durum 2-1 olunca direkt Cavanda’yı ısınmaya gönderdim. Defansı 5’leyip oyunu kurtarmak niyetindeydim. Ama baktım ki Şenol Güneş, Cenk’i oyundan aldı. Yani bir forveti çıkardı… Bu nedenle Galatasaray takımına yakışır bir şekilde devam etmek için defansı 5’lemedim. Bunu da futbolu bilenlerin anlaması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle o değişikliğe gerek duymadım ama ardından 2-2 geldi. O maçın hikayesi budur, tabii ki de 1 puana çok üzüldüm, büyük hayal kırıklığı yaşadım…”

Fenerbahçe beni çok şaşırttı

“Beni geçtiğimiz sezon en çok şaşırtan takım kuşkusuz Fenerbahçe oldu. Baktığımızda inanılmaz yetenekli oyunculardan kurulu. Kadronun tamamına yakını milli oyuncular ve teknik direktör ise yılların kurdu. Ama futbolda başarı için başka şeyler de gerekli. Bana göre Fenerbahçe’de eksik olan yaratıcılıktı. Birçok maçlarını izledim ve takım halinde yaratıcılığın eksik olduğunu tahmin ediyorum. Belki de en çok üzüldüğüm maç da Fenerbahçe ile deplasmanda oynadığımız karşılaşma oldu. Tabii ki Kayserispor maçı da tam bir kâbustu bizim için…”

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir